Pravo Ljudski Festival – 11/13 November 2016

Pravo Ljudski Festival 2016

Thursday 10th November 2016 at 20:00

– Events in a Cloud Chamber / Događaji u odaji od oblaka
Ashim Ahluwalia
India / 2016 / 23′

– A Model Family in a Model Home / Primjerna porodica u primjernom domu
Zoe Beloff
USA / 2015 / 22′

– The Sadness Will Not Last Forever / Tuga neće trajati vječno
Alexei Dmitriev
Russia, Netherlands / 2016 / 8′

– A subsequent fulfilment of a pre-historic wish
Johannes Gierlinger
Austria / 2015 / 10′

Friday 11th November 2016 at 11:00 / Breakfast

Vocabulary to Talk about New Authors

Doxing with … / Doksanje sa…
Selma Doborac, film-maker, Austria / Bosnia and Herzegovina
Johannes Gierlinger, film-maker, Austria
Diana Toucedo, film-maker, Spain
Stefan Weinert, film-maker, Germany

Friday 11th November 2016 at 20:00

– Black Body / Crno tijelo
Diana Toucedo
Spain / 2016 / 07’40”

– Some Smallness Coming from Land / Nešto maleno niče iz zemlje
Rei Hayama
Japan / 2015 / 25
Ceiba

– Noé Rodríguez
Spain, Canada / 2016 / 28′

– Answer Print / Filmska traka kao odgovor
Mónica Savirón
USA / 2016 / 5′

Doxing with … / Doksanje sa…
Diana Toucedo

Saturday 12th November 2016 at 11:00 / Breakfast

On Creative Freedom in Cinema / Case Study: Short Films

Doxing with … / Doksanje sa…
Ibro Hasanovic, artist, Bosnia and Herzegovina
Keina Espineira, film-maker, Spain
Manel Raga Raga, film-maker, Spain / Bosnia and Herzegovina

Saturday 12th November 2016 at 22:00

– The Masked Monkeys / Majmuni sa maskama
Anja Dornieden, Juan David Gonzalez Monroy
Germany, Indonesia / 2015 / 30′

– The Unknown Companions / Nepoznati saputnici
Lorenzo Apolli
Italy / 2016 / 12′

– Postal Cross: From The Other New Journey / Poštanski žig: s drugog novog putovanja
Valentina Alvarado
Spain / 2015 / 5′

Sunday 13th November 2016 at 11:00 / Breakfast

Learning Cinema / Učiti film

Doxing with … / Doksanje sa…
Corinne Bopp, programmer, France
Tanja Vrvilo, artist and programmer, Croatia
Nuno Lisboa, programmer, Portugal

Sunday 13th November 2016 at 18:00

– We All Love the Seashore / Svi mi volimo obalu
Keina Espineira
Spain / 2015 / 18′

– Batrachian’s Ballad / Žablja balada
Leonor Teles
Portugal / 2016 / 11′

– The Nest / Gnijezdo
Kristína Leidenfrostová
Slovakia / 2015 / 25′

– Iron / Željezo
Benjamin Kahlmeyer
Germany / 2015 / 19′

– Camrex
Mark Chapman
UK / 2015 / 14′

– 2036
Giulia La Marca, Tommaso Perfetti
Italy / 2016 / 14′